17 Ekim 2016 Pazartesi

Ods Dosyasını Excele Çevirme

Ods Dosyasını Excel Formatına Çevirme

ODS uzantılı bir dosyayı Excel'de açmak biraz karmaşık gibi görünse de aslında çok kolaydır. Bunun için herhangi bir program vs. indirmemize gerek yoktur. İhtiyacımız olan sadece Google hesabımızın (gmail) olmasıdır. Çünkü dosyayı Google Drive'a yükleyerek açacağız.

Aşağıda detaylı bir şekilde en basit şekliyle anlatacağım.

1- Dosyayı açtığımızda yukarıda resimdeki gibi yeşil fontla yazılmış " Tarayıcada Düzenle " sekmesine tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi sayfa tekrar açılıyor. Şimdi bu sayfa üzerinde her işlemi yapabiliriz. Fakat sayfada seçim yapıp sağ tıklayıp kopyala dedikten sonra bu verileri Excel'e gelip yapıştır yapamayız. Zaten sorunda buradan kaynaklanıyor. Bu ods dosya verilerini Excel'de nasıl açarım?

Ods Dosyasını Excel Formatına Çevirme-1


2- Sol üst tarafta bulunan Dosya sekmesinden Farklı Kaydet'e gelelim ve dosyanın kopyasını bilgisayarımıza indirelim.


Ods Dosyasını Excel Formatına Çevirme-2


3-  Şimdi Google Drive hesabımızı açıyoruz ve indirdiğimiz dosyayı sürükleyerek buraya yüklüyoruz ve dosyayı burada açıyoruz.

Ods Dosyasını Excel Formatına Çevirme-3

4- Dosyayı açtığımızda aşağı ekrandaki gibi " Google E-Tablolar ile aç " sekmesine geliyoruz ve dosyayı oradan açmak için tıklıyoruz.


Ods Dosyasını Excel Formatına Çevirme-4


5- Evet şimdi işlem bitti sayılır. Açılan sayfada "Dosya" sekmesinden "Farklı indir" ve daha sonra Microsoft Excel(.xlsx) sekmesine tıklayarak indiriyoruz. Artık ods uzantılı dosyamız excell uzantılı olarak bilgisayarımıza kaydedilmiş oldu.

Ods Dosyasını Excel Formatına Çevirme-56- Şimdi indirilen dosyayı Excel'de rahatlıkla açabiliriz.


Ods Dosyasını Excel Formatına Çevirme-6