7 Kasım 2016 Pazartesi

Adsense Hesabım Kapatıldı Tekrar Nasıl Açabilirim

Google Adsense


Kapatılan Google Adsense Hesabını geri alma;

Google Adsense, bir site sahibi için reklam alabileceği firmaların en başında gelenidir. Bu yüzden Google, özellikle geçersiz etkinlik konusunda çok katıdır. Geçersiz etkinlik çok geniş bir kavramdır fakat büyük ihtimalle hepimizin başına gelen kendi reklamımıza tıklama sonucu Adsense hesabımızın kapatılmasıdır.

Google Adsense, hesabını kapattığını birine hesabını tekrar geri vermesi neredeyse imkansıza yakındır ve bunun örnekleri de azdır. İşte ben bu örneklerden biriyim :)

2010 yılında blogcu üzerinden açtığım http://oteladress.blogcu.com/  adresindeki hesabım için Google Adsense'e başvuru yapmıştım ve yaklaşık 2 hafta içinde kabul edilmişti.

Tebrikler!
Google AdSense başvurunuz onaylandı. Birkaç dakika içinde hesabınızı
etkinleştirip, AdSense'i kullanmaya başlayabilirsiniz.
1. ADIM: Hesabınızda oturum açın.
https://www.google.com/adsense?hl=tr adresini ziyaret edin ve
başvurunuzla birlikte gönderdiğiniz e-posta adresini ve şifreyi
kullanarak oturum açın. Şifrenizi unuttuysanız, yardım için
http://www.google.com/adsensepassword adresini ziyaret edin.
2. ADIM: AdSense kodunu oluşturun ve uygulayın.

Google Adsense kayıt

Reklam kodunu yapıştırma, site doğrulama, pin doğrulama gibi tüm aşamaları da halletmiştim. Reklamlarım yayınlanmaya başladıktan sonra hesabım aşağıdaki sebep nedeniyle kapatılmıştı. ( nedeni kendi reklamıma tıklamam olabilir )

"Son zamanlarda kayıtlarımızı gözden geçirirken AdSense hesabınızın AdWords reklamverenleri için önemli bir risk oluşturduğunu fark ettik. Hesabınızı yayıncı ağında tutmamız reklamverenlerimiz için gelecekte mali açıdan zararlı olacağından hesabınızı devre dışı bırakmaya karar verdik.

Bunun reklamverenlerimizin ve diğer AdSense yayıncılarımızın çıkarlarını korumak üzere alınmış gerekli bir önlem olduğunu düşündüğümüz için anlayışlı olmanızı rica ediyoruz. Bunun sizin için sıkıntılara yol açabileceğinin farkındayız ve bu yüzden anlayışınız ve işbirliğiniz için şimdiden teşekkür ederiz. "


Adsene hesabım kapatıldı


Hesabım kapatıldığında ise hesabımda 114,00 TL birikmişti.

kapatılan adsense hesabını tekrar açtırmak

Tabi hesabım kapatıldıktan sonra bu tutarı da alamamıştım. Şimdi gelelim hesabımı tekrar nasıl açtırdığıma; 

2010 yılında kapatılan hesabım için 2016 Kasım ayına kadar  aşağıdaki adresten düzenli olarak itiraz başvurusunda bulundum.

Adsense itiraz linki https://support.google.com/adsense/troubleshooter/2707037?hl=tr

Tabi her seferin de itirazıma olumsuz yanıt aldım. Fakat son itirazımdan sonra Adsense sanırım artık benim itirazlarımdan bıkmış olacak ki 6 yıl sonra itirazımı aşağıdaki gibi kabul etti.

"Sayın Kullanıcımız,

Durumunuzu açıklığa kavuşturduğunuz için teşekkür ederiz. İtirazınızı inceledik ve hesabınızı, hemen geçerli olmak üzere yeniden etkinleştirdik. Reklamların sitelerinizde, mobil uygulamalarınızda veya YouTube kanallarınızda yeniden görüntülenmesi 48 saate kadar sürebilir.

İleride geçersiz etkinlikleri önleme konusunda yararlı olabilecek aşağıdaki yönergeleri incelemenizi öneririz:

Yayıncıların kendi reklamlarını tıklamaları ya da başka kişileri bu konuda teşvik etmeleri program politikalarımıza aykırıdır. Buna ek olarak, tıklama oluşturmak için robot veya komut dosyaları gibi otomatik tekniklerin kullanılması yasaktır. YouTube yayıncısıysanız, videolarınızı izlerken, reklamveren maliyetlerinin istemeden yapay olarak artırılmaması için reklamı atlamalısınız. AdMob yayıncısıysanız, mobil uygulamalarınızı test ederken geçersiz tıklamalar oluşturmamak için test reklamlarını etkinleştirmelisiniz.
AdSense yerleşimlerinde, açılış sayfalarını veya diğer ayrıntıları kontrol etmek için bir reklamı tıklamak isterseniz Google Yayıncı Araç Çubuğu'nu kullanın. Bu araç çubuğu, sayfanızdaki reklamların hedefini geçersiz tıklama oluşturma riski taşımadan kontrol etmenize olanak tanır. AdMob yerleşimlerinde, mobil uygulamanızdaki etkin reklamları tıklamayın. Geçersiz tıklamalar oluşturmamak için lütfen test reklamlarını (Android veya iOS için) kullanın.
Yapılan tıklamaların tümünün kaydını tuttuğumuzdan emin olabilirsiniz. Bu nedenle, tıklamaların Performans raporlarında raporlandığından emin olmak için kendi reklamlarınızı tıklamayın. Bununla birlikte, raporlarınızdaki tıklama ve gösterimlerin son halini alması 24 saate kadar sürebileceği için tıklamaların hemen görünmemesinin çeşitli nedenleri olabilir.
Siteniz, mobil uygulamanız ve/veya YouTube kanalınızdaki trafiği anlama hakkında daha fazla bilgi edinmek için Reklam Trafiği Kalitesi Kaynak Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Ayrıca, lütfen Program Politikalarımızı ve Hizmet Şartlarımızı inceleyerek bu politika ve şartlarla uyumlu olmaya devam edin.

Hesabınız yeniden etkinleştirildikten sonra reklam sunumu devam etmezse, çözülmesi gereken başka sorunlar olabileceğini lütfen unutmayın. Daha fazla yardım için yardım merkezimizi veya AdSense forumunu ziyaret edin.

Saygılarımızla,

Google AdSense Ekibi"


Adsense itiraz kabul edildi

Google Adsene hesabım tekrar açıldıktan sonra bir sorunum daha vardı: PİN DOĞRULAMA
Aslında ben 2010 yılında Pin işlemini yapmıştım. Google bana bir zarf yollamıştı ve o pini hesabıma girmiştim. Fakat şimdi bende o pin numarasını tekrar hesabıma yazmamı istedi. Geçen 6 yıl içinde zarfı da pini de kaybettim :)

Bu sorunu çözmek için yetkililere başvurduğumda bana aşağı linkte formu doldurmamı söylediler. Forumda " AdSense hesabınızda belirtilen posta adresinin geçerli olduğunu doğrulamak üzere, lütfen kimliğinizi kanıtlayan bir belge ekleyin. " gibi bir sekme var. Ben buraya kimlik resmini attım ve kabul edildi.

Adsense Pin Doğrulama linki : https://support.google.com/adsense/contact/id_verification?hl=tr&rd=3

Google Adsense hesabıma bağlı olarak Youtube kanalımda artık etkinleşti ve reklam kodunu bu yazımı okudunuz siteme ve tarihi bilgiler paylaştığım Tarih Durağı isimli siteme de ekledim. Tarih ile ilginiz var ise sitemi inceleyebilir Instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

Bana göre hesabımın tekrar etkinleştirilmesinde en büyük etken; sürekli itiraz ve şans :)