6 Aralık 2017 Çarşamba

Excel Hücre İçi Boşluk Silme ve Ekleme

Excelde boşluk silme formülü


Excel'de Boşluk Silme Formülü 

Daha önce anlattığım yazılarda olduğu gibi en basit şekliyle Excel'de kelime önündeki veya sonundaki boşluklar nasıl silinir onu anlatacağım.

"Düşeyara" formülü yardımıyla bir arama yapmak istiyoruz fakat sonuçlar çıkmıyor diyelim. Sorunun nedeni ise listelerin birinde hücrenin içinde boşluk olması.

Elimizde 5-10 satırlık veri olsa tek tek hücrelerin içine girer boşlukları sileriz fakat daha büyük verilerde hücre içindeki boşlukları nasıl sileceğiz?


Excelde boşluk silme 2

Üstte resimde görüldüğü gibi "BC 3020" kelimesinin içinde sağa doğru boşluklar var ve boşluklar yaklaşık 300 satır tutan dosyadaki tüm kelimelerde mevcut.

Genelde bu işlemi yapmak için "KIRP" fonksiyonunu kullanarak sorunu çözmeye çalışıyorlar fakat bu yöntem bana daha çok karışık geliyor.

Öncelikle hücre içindeki boşlukları silmek istediğimiz alanı seçiyoruz. Daha sonra CTRL+F tuşuna basarak " DEĞİŞTİR " kısmına geliyoruz. "Aranan" kısmına gelip bir kere boşluk yapıyoruz ve "Tümünü Değiştir" kısmını tıklıyoruz.

Excel boşluk silme 3
Şimdi dosyamızdaki bütün boşluklar gitti. Fakat bazı boşluklar var ki gitmesini istemiyorduk. Mesela "BC 3020" kelimesi BC3020 oldu.

Şimdi Excelde bir kelimeyi istediğimiz yerden nasıl boşluk koyarız onu anlatalım ve bu sorunu da çözmüş olalım. Böylece hem boşluk silme hem de boşluk ekleme nasıl olur öğrenmiş oluruz.

Excel'de Boşluk Ekleme Formülü

Üst tarafta bulunan " VERİ " kısmından " METNİ SÜTUNLARA DÖNÜŞTÜR " seçiyoruz ve karşımıza çıkan ekrandan " SABİT GENİŞLİK " kısmını seçip "İLERİ" tuşuna basıyoruz.

Excel boşluk ekleme
Çıkan ekranda aşağıdaki resimdeki gibi kelimenin neresinden boşluk eklemek istiyorsak oraya geliyoruz ve tıklıyoruz. Tıkladığımız yere resimdeki gibi ok şeklinde çizgi geliyor. Daha sonra "İLERİ" diyoruz ve işlemi sonlandırıyoruz.

Excel Boşluk Ekleme 2
İşlemi sonlandırdığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir durum çıkıyor. Biz sadece kelimelerin arasına boşluk koymak istedik fakat uyguladığımız işlem kelimeyi iki farklı hücreye yazdı.

Excel Boşluk ekleme

Şimdi bu durumda A ve B sütunlarını birleştirmemiz gerekiyor. Bunun için Excel " Birleştir " formülünü kullanacağız. Yani bu durumda Excel'de "Birleştir" formülü nasıl yapılır onu da öğrenmiş olacağız.

Excel Hücre Birleştir Formülü

Birleştirmek isteidiğimiz satırların yanına geliyoruz ve =BİRLEŞTİR(A1;" ";B1) formülünü yazıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken A1 tıkladıktan sonra ;(noktalı virgül) yapıp hemen B1 tıklamıyoruz. Eğer öyle yapsaydım arada boşluk olmayacaktı. Excelde formül yazarken boşluk olmasını istediğimiz yere " " ( tırnak boşluk tırnak ) yapıyoruz.

Excel boşluk ekleme ve birleştir

Anlamadığınız bir yer olursa yorum yazabilir yada mail atabilirsiniz.


0 yorum: